



Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator
$217.22 • View Prices • By Godrej
Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $217.22.
- Share
$217.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 223 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 223 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Godrej |
| Model | RF EON 244B RI |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 55 kg |
| Height | 141 cm |
| Width | 60.7 cm |
| Depth | 63.6 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 223 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $20,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Godrej RF EON 244BN RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator
Godrej RF EON 244B RI 223 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Haier HEF-252EGS-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max
OnePlus 15 vs Xiaomi 15 5G
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













