






Haier HRB-700KGU1 630 L French Door Lumiere Refrigerator
$1,503.58 • View Prices • By Haier
Haier HRB-700KGU1 630 L French Door Lumiere Refrigerator price in United States starts from $1,503.58.
- Share
$1,503.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- French Door
- 630 L Capacity
- Digital Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
Haier HRB-700KGU1 630 L French Door Lumiere Refrigerator Specs
- French Door
- 630 L Capacity
- Digital Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | Haier |
| Model | HRB-700KGU1 (Lumiere) |
| Type | French Door |
| Panel Display | Digital Display |
| Launch Year | 2025 |
Design and Body
| Weight | 140 kg |
| Height | 190 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 65 cm |
| Handle Type | Recess Handle |
| Tempered Glass | Yes |
| Body Material | Glass Pattern |
| Body Features | Glass Door Finish |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 630 L, Refrigerator 528 L, Freezer 102 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Connects with Haismart App |
| Additional Smart Features | Smart Sense AI |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Doors Count | 4 |
| Auto Door Open | Yes |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | 84% Convertible Fridge Space, Smart Sense AI Tech, Sun Lit Interior, My Zone, Motion Sensor, Metal Trim & Leather Texture Ref Box, Hidden Door Light in Ref Door |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 2 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRB-700KGU1 630 L French Door Lumiere Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRB-700KGU1 630 L French Door Lumiere Refrigerator below. The current price is $144,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HRB-700KGU1 630 L French Door Lumiere Refrigerator vs Haier HRB-600KGU1 520 L 3 Star French Door Lumiere Refrigerator
Motorola Moto G Power (2026) vs Motorola Moto G Power 5G 2025
Samsung Galaxy A37 5G vs Samsung Galaxy A32 5G
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Power (2026)
Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB) vs OnePlus 15
Apple iPhone Fold vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















