


IFB IFBDC-2235DBSE 197 L 5 Star Single Door Refrigerator
$172.31 • Out Of Stock • By IFB
IFB IFBDC-2235DBSE 197 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $172.31.
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$172.31
Search
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 197 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Child Lock, Door Lock
- Removable Gasket
- Inverter Compressor
OUT OF STOCK
IFB IFBDC-2235DBSE 197 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 197 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Child Lock, Door Lock
- Removable Gasket
- Inverter Compressor
General
| Brand | IFB |
| Model | IFBDC-2235DBSE |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 36 kg |
| Height | 127.8 cm |
| Width | 53.9 cm |
| Depth | 66.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Bar Handle |
| Body Material | Steel & Plastic |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 197 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Metal Ice Tray, Egg Tray, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Large Bottle Shelf (fits 3 x 2.25 L Bottle), Enhanced Cooling, Dual Converti-cool, Anti-Rat Protection, Silent Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 128 W |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2024 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

IFB IFBDC-2235DBSE 197 L 5 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-205DSA-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator
IFB IFBDC-2235DBSE 197 L 5 Star Single Door Refrigerator vs Whirlpool 215 VMPRO ROY 4S INV 192 L 4 Star Single Door Refrigerator
Xiaomi 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A53 5G

Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












