



LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator
$700 • View Prices • By LG
LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $700.
- Share
$700
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 466 L Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 466 L Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
General
| Brand | LG |
| Model | GLT4626TMES |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | LED Display |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 72 kg |
| Height | 184.5 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 72.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 466 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Door Cooling+ & Multi Air Flow |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Ai ThinQ App |
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Fresh 0 Zone, Hygiene Fresh+ |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 261 Units per year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $66,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT4626TMPZ 466 L 2 Star Double Door Refrigerator
LG GLT4626TMES 466 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT4026SNPZ 398 L 2 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 17 Pro Max vs Huawei Pura 80 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs OnePlus 15
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













