


Samsung RR26H3832BR 246 L 2 Star Single Door Refrigerator
$281.25 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung RR26H3832BR 246 L 2 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $281.25.
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$281.25
Search
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 246 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
Samsung RR26H3832BR 246 L 2 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 246 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Samsung |
| Model | RR26H3832BR |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 42 kg |
| Height | 161 cm |
| Width | 53.5 cm |
| Depth | 66 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Door Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 246 L, Refrigerator 229 L, Freezer 17 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Cyclopentane Insulation, Transparent (GPPS) Door Pocket Type, Big Guards, Fresh Room |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 174 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RR26H3832BR 246 L 2 Star Single Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT38HG5A23BX 350 L 3 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 17 vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 Pro
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












