



Whirlpool 215 VMPRO ROY 4S INV 192 L 4 Star Single Door Refrigerator
$196.74 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool 215 VMPRO ROY 4S INV 192 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $196.74.
- Share
$196.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 192 L Capacity
- LED Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
Whirlpool 215 VMPRO ROY 4S INV 192 L 4 Star Single Door Refrig… Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 192 L Capacity
- LED Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | 215 VMPRO ROY 4S INV |
| Type | Single Door |
| Panel Display | LED Display |
Design and Body
| Weight | 39 kg |
| Height | 136.2 cm |
| Width | 54.3 cm |
| Depth | 61.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External |
| Body Material | Stainless Steel |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 192 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 unit Refrigerator, 1 Egg Tray, 1 Ice Tray, 1 Instruction Manual, 1 Key |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230 V |
| Power Consumption | 150 W |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2024 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 9 years |
Whirlpool 215 VMPRO ROY 4S INV 192 L 4 Star Single Door Refrig… Price History
You can check the price history of Whirlpool 215 VMPRO ROY 4S INV 192 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $18,740. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea Tab
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 18 Pro Max
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 15 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













