





Whirlpool IFPRO INV CNV 355 Illusia Steel-Y 308 L 2 Star Double Door Refrigerator
$362.34 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool IFPRO INV CNV 355 Illusia Steel-Y 308 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $362.34.
- Share
$362.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 308 L Capacity
- Digital Display
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
Whirlpool IFPRO INV CNV 355 Illusia Steel-Y 308 L 2 Star Doubl… Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 308 L Capacity
- Digital Display
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | IFPRO INV CNV 355, Illusia Steel-Y |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | Digital Display |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 58 kg |
| Height | 167.6 cm |
| Width | 61.5 cm |
| Depth | 67 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 308 L, Refrigerator 237 L, Freezer 71 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, Egg Tray, Ice Tray, User Manual, Key, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Power Consumption | 283 Units per year |
| Star Rating | 3 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Whirlpool IFPRO INV CNV 355 Illusia Steel-Y 308 L 2 Star Doubl… Price History
You can check the price history of Whirlpool IFPRO INV CNV 355 Illusia Steel-Y 308 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $34,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























