



Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Washing Machine
$146.19 • View Prices • By Croma
Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $146.19.
- Share
$146.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Metal Body, Steel Inner Drum Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Wa… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Metal Body, Steel Inner Drum Tub
- Timer
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Croma |
| Model | CRLW070FAF259601 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet Pipe, Protective Rat Mesh, Drainage Hose Pipe, User Manual, Warranty Documents, Snap Ring |
Design and Body
| Outer Body | Metal |
| Tub Material | Steel Inner Drum |
| Weight | 29 kg |
| Height | 95 cm |
| Width | 52.5 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Experss Wash, Gentle, Linen, Spin Dry, Drum Clean, Wash+Rinse, Wash+Spin, Rinse+Spin. |
Power Features
| Power Required | AC 230 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Anti-Bacterial Water Supply Case, Magic Spin Rinse, Active Bubble Wash, Memory Back up Function, Low Water Pressure, Easy Jet Pulsator |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 10 Years On Motor |
| Warranty Type | Technician Visit |
Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Wa… Price History
You can check the price history of Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $13,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Croma CRLW070FAF259601 7 kg 5 Star Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool MAGIC CLEAN 6.0 GENX 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Xiaomi 17 Pro Max vs Vivo X200 Pro 5G
Motorola Edge 70 vs Motorola Moto X70 Air
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26
Google Pixel 9 Pro XL vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Huawei Mate 80 vs Huawei Mate 80 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













