



IFB TL111RB2SID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$353.52 • View Prices • By IFB
IFB TL111RB2SID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $353.52.
- Share
$353.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 11 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
IFB TL111RB2SID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 11 kg Capacity
- Triadic Pulsator
- LED Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Self Clean
General
| Brand | IFB |
| Model | TL111RB2SID |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Mechanical Knob, Touch |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 46 kg |
| Height | 103 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 64 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tinted |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 11 kg |
| Maximum Spin Speed | 720 RPM |
| Method of Washing | Triadic Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Eco Inverter Motor |
| Temperature Range | 30, 40, 60°C, Steam |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
| Additional Smart Features | Powered by AI |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Clean Tub, Pre Wash, Mixed Fabric, Baby Care, StainFighter, Curtain/Blanket, Hygiene/Anti-allergen |
Power Features
| Power Required | 220 - 240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Inverter Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Smart Sense, Power Steam, Aqua Energie, Activ Mix, Machine Mobility, High low voltage protection |
Warranty
| Warranty | 4 years, Comprehensive Warranty on Product, 10 Years Warranty on Motor, 10 Years Spares Support |
| Warranty Type | Comprehensive |
IFB TL111RB2SID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of IFB TL111RB2SID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $33,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

IFB TL111RB2SID 11 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG TX511SWO 11 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Google Pixel 10A vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 17 Ultra
Samsung Galaxy S25 Plus vs Huawei Mate 80 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













