


Midea MLTW45M4BWW 4.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only
$794.2 • Out Of Stock • By Midea
Midea MLTW45M4BWW 4.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only is an Inverter Fully Automatic Top Load Washing Machine. Notable features include Quick Wash, Anti-Vibration, Delay Start, Load Balancing and Water Level Selector.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$794.2
Search
Midea MLTW45M4BWW 4.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only price in United States is $794.2. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.5 cu ft Capacity
- Wave-Impeller
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body, Stainless Steel Tub
- Timer
OUT OF STOCK
Midea MLTW45M4BWW 4.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Specs
- Washer
- Fully Automatic, Top Load
- 4.5 cu ft Capacity
- Wave-Impeller
- LED Display
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Painted Steel Body, Stainless Steel Tub
- Timer
General
| Brand | Midea |
| Model | MLTW45M4BWW |
| Type | Washer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 U Washer, Hose Drain, Hose Inlet, User Manual, Installation guide |
Design and Body
| Outer Body | Painted Steel |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Weight | 56.88 kg |
| Height | 112.27 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 72.39 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 4.5 cu ft |
| Method of Washing | Wave-Impeller |
| Temperature Range | 4 |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Normal, Bedding, Heavy Duty, Towels, Whites, Quick Wash, Delicates, Rinse & Spin, Tub Clean, Download |
Power Features
| Power Required | 120V |
| Power Consumption | 120 W |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Detergent, Liquid Detergent, Softener, Bleach Dispenser |
Midea MLTW45M4BWW 4.5 cu ft Fully Automatic Top Load Washer only Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro (1TB) vs Asus Zenfone 12 Ultra
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A37 5G
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi 17 Pro vs Realme GT 8 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














