





Samsung WT70C3000RR 7 Kg Semi Automatic Washing Machine
$118.42 • View Prices • By Samsung
Samsung WT70C3000RR 7 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $118.42.
- Share
$118.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
- Magic Filter, Air Turbo, Caster Wheel, Buzzer Indicator
Samsung WT70C3000RR 7 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- Timer
- Shock Proof
- Spin Only, Water Level Selector
- Magic Filter, Air Turbo, Caster Wheel, Buzzer Indicator
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Samsung |
| Model | WT70C3000RR |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Weight | 22.5 kg |
| Height | 96.5 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 48.5 cm |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Gentle, Normal, Heavy |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Magic Filter, Air Turbo, Caster Wheel, Buzzer Indicator |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product, 5 Years Warranty on Wash Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung WT70C3000RR 7 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Samsung WT70C3000RR 7 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $11,400. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



























