



Whirlpool Xpert Care XO9012BYV53E 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$406.24 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Xpert Care XO9012BYV53E 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $406.24.
- Share
$406.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
Whirlpool Xpert Care XO9012BYV53E 9 Kg Fully Automatic Front L… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 9 kg Capacity
- Tumble
- Digital Display
- Inverter Technology
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Country of Origin | India |
| Series | Xpert Care |
| Brand | Whirlpool |
| Model | XO9012BYV53E |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Launch Year | 2023 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Spin Cap, Drain Pipe, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Smart Wave Drum |
| Weight | 71.2 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 64 cm |
| Depth | 60 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter and Direct Drive Motor |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Delicate, Sports Wear, Baby Care, Wool, Clean Tub, Allergy Care, Ozone Refresh, Sanitize, Eco-Cotton, Active Wear, Bedding/ Curtains, Rapid 30', StainWash |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Inbuilt Scrubber | No |
| Extra Features | Ozone Air Refresh Technology, 6th Sense Soft Move Technology |
Warranty
| Warranty | 3 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Xpert Care XO9012BYV53E 9 Kg Fully Automatic Front L… Price History
You can check the price history of Whirlpool Xpert Care XO9012BYV53E 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $38,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Samsung 7Kg Washing Machines10Kg Washing Machines Price ListLG Front Load Fully Automatic Washing MachinesTop Load Fully Automatic Washing MachinesBest Whirlpool Washing Machines Price ListWhirlpool Washing Machines Between ₹30,000 and ₹40,000Snapdragon 8 Elite Gen 5 Mobile PhonesMotorola 5G Mobile Phones
Compared With

Whirlpool Xpert Care XO9012BYV53E 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Whirlpool XO9012BYM52E 9 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Apple iPhone 17 vs Huawei Mate 80 Pro
Oppo Find X9 Pro 5G vs Huawei Pura 80 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













