





Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$401.76 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $401.76.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$401.76
Search
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SS… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 16.3 mmSlim
- 1.48 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Microsoft Surface Laptop 5 RBG-00048 13.5 inch (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-58E2 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SS… Full Specs
General
| Series | X1 Series |
| Model | XL11, INBook X1 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323.5 x 219.5 x 16.3 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD IPS Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300nits peak brightness, 100% sRGB, NTSC 72% |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1005G1 |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1005G1 |
| Generation | 10th Gen |
| Chipset | Intel Core i3 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















