





Infinix INBook X1 XL12 Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$478.56 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix INBook X1 XL12 Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $478.56.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$478.56
Search
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i7 1065G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Infinix INBook X1 XL12 Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB S… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.3 mmSlim
- 1.48 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 10th Gen Intel Core i7 1065G7
- 4 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix INBook X1 XL12 Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 255 G10 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Infinix INBook X1 XL12 Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB S… Full Specs
General
| Series | X1 Series |
| Model | XL12, INBook X1 Pro |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323.5 x 219.5 x 16.3 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD IPS Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300nits peak brightness, 100% sRGB, NTSC 72% |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel AX201 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 1065G7 |
| Speed | 4 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1065G7 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Dedicated Memory | DDR4 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
Extra
| Sales Package | 1 Laptop, 1 Power Adaptor, 1 User Guide, 1 Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















