





Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$467.83 • View Prices • By Infinix
Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $467.83.
- Share
$467.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SS… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.3 mmSlim
- 1.48 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SS… Price History
You can check the price history of Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $43,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN544WS Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB RTX3050)
Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15s-GR0008AU Laptop (Ryzen 3/ 4GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A15 FA506NF-ES51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs MSI Thin 15 B13VF-2829US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Apple MacBook Pro 16 Z1FT000CV 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Z1FT000G1 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)Infinix INBook X1 XL11 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SS… Full Specs
General
| Series | X1 Series |
| Model | XL11, INBook X1 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 323.5 x 219.5 x 16.3 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD IPS Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300nits peak brightness, 100% sRGB, NTSC 72% |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel AC9461 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 1035G1 |
| Speed | 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1035G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Dedicated Memory | DDR4 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















