
Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10)
$605.94 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $605.94.
- Share
$605.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Integrated Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop (11th Gen Core i5/ 8G… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 10
- Thickness: 18 mmAverage
- 1.66 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Integrated Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDD, 256 GB SSDAverage
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop (11th Gen Core i5/ 8G… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10) below. The current price is $58,000. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Lenovo IdeaPad Slim 5i 82FG00BQIN Laptop (11th Gen Core i5/ 8G… Full Specs
General
| Series | IdeaPad Slim 5i |
| Model | Slim 5i 82FG00BQIN |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 233 x 18 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dolby Audio Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










