





Asus ProArt PA24US 24 inch Ultra HD 4K Monitor
$1,199 • Out Of Stock • By Asus
Asus ProArt PA24US 24 inch Ultra HD 4K Monitor is a 23.6 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,199
Search
Asus ProArt PA24US 24 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $1,199. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.6 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
Asus ProArt PA24US 24 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63 mmSlim
- 4.3 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.6 inchesSmall
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Asus ProArt PA24US 24 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD MonitorAsus ProArt PA24US 24 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | PA24US |
| Dimensions | 549 x 346 x 63 mm |
| Depth with Stand | 190 mm |
| Height with Stand | 521 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Weight with Stand | 6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, HLG |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350cd/㎡ (Typ), 600 cd/㎡ (Peak) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 99% Adobe RGB, 100% sRGB, 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-C (80W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 12G-SDI x 1 |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick release stand, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | PIP / PBP Technology, VRR Technology, Motion Sync, HDR Preview, ASUS ProArt Hardware Calibration, ProArt Palette, QuickFit Plus |
| Stand Tilt | -3°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















