




Asus VP349CGL 34 inch Quad HD Ultrawide Monitor
$1,082 • Out Of Stock • By Asus
Asus VP349CGL 34 inch Quad HD Ultrawide Monitor is a 34 in IPS Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,082
Search
Asus VP349CGL 34 inch Quad HD Ultrawide Monitor price in United States is $1,082. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 10001:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
Asus VP349CGL 34 inch Quad HD Ultrawide Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 73.4 mmAverage
- 6.37 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Poor
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus VP349CGL 34 inch Quad HD Ultrawide Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorAsus VP349CGL 34 inch Quad HD Ultrawide Monitor Full Specs
General
| Model | VP349CGL |
| Dimensions | 817.2 x 368.5 x 73.4 mm |
| Depth with Stand | 252.9 mm |
| Height with Stand | 507.1 mm |
| Weight | 6.37 kg |
| Weight with Stand | 9.27 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 10001:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300cd/㎡ |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card, USB-C to A cable, USB-C cable |
| Other Features | Height Adjustable, Trace Free Technology, GamePlus, PIP / PBP Technology, Shadow Boost, Motion Sync |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















