




Cruise CRDSDM-FZ31051S 100 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator
$119.15 • View Prices • By Cruise
Cruise CRDSDM-FZ31051S 100 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $119.15.
- Share
$119.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 100 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Removable Gasket
- 1 year Product Warranty
- 5 years Compressor Warranty
Cruise CRDSDM-FZ31051S 100 L 1 Star Single Door Mini Refrigera… Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 100 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Removable Gasket
- 1 year Product Warranty
- 5 years Compressor Warranty
General
| Brand | Cruise |
| Model | CRDSDM-FZ31051S |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 22 kg |
| Height | 89 cm |
| Width | 46.5 cm |
| Depth | 51 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 100 L, Refrigerator 93 L, Freezer 7 L |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Optimized Storage, Quick Cool, Large Vegetable Box, Clean Back, Adjustable Legs |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 184 Units per year |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2025 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 5 years |
Cruise CRDSDM-FZ31051S 100 L 1 Star Single Door Mini Refrigera… Price History
You can check the price history of Cruise CRDSDM-FZ31051S 100 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $11,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Panasonic Double Door Refrigerators Price ListSamsung Double Door RefrigeratorsLG Single Door 5 Star Refrigerators Price ListSamsung Convertible Refrigerators Price ListBest Cruise Refrigerators Price ListCruise Refrigerators Under ₹20,000Best Headphones Under 2000Laptops With Intel Core Ultra Series 3 CPU
Compared With

Cruise CRDSDM-FZ31051S 100 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator vs Haier HRD-1252KSA 100 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator
Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy A17
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone Fold vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Xiaomi 15T Pro
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Honor Magic 7 Pro 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














