





Haier HED-205TGCBA-N 190 L 5 Star Single Door Refrigerator
$187.94 • View Prices • By Haier
Haier HED-205TGCBA-N 190 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $187.94.
- Share
$187.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 190 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
Haier HED-205TGCBA-N 190 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 190 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
General
| Brand | Haier |
| Model | HED-205TGCBA-N |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 38 kg |
| Height | 131.3 cm |
| Width | 53 cm |
| Depth | 62.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Handle |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 190 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Frost Free | Easy Manual Defrosting |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1N Refrigerator, 1N User Manual, 1N Warranty card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | 1 hour Icing Technology, Large Vegetable Box, Easy Clean Back, Auto Connect Home Inverter, Big Bottle Rack |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 120 Units per Year |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HED-205TGCBA-N 190 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HED-205TGCBA-N 190 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $17,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























