




Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator
$466.56 • View Prices • By Midea
Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $466.56.
- Share
$466.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 560 L Capacity
- Digital LED Panel Display
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Deodorizer
Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 560 L Capacity
- Digital LED Panel Display
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | Midea |
| Model | MDRS704FGF46 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Digital LED Panel Display |
Design and Body
| Weight | 82 kg |
| Height | 176.5 cm |
| Width | 89.7 cm |
| Depth | 70.6 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Moveable Ice Tray |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 560 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Water Dispenser | Yes |
| Doors Count | 2 |
| Deodorizer | Yes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator vs Voltas Beko RSB585/FPV300RXID 563 L Side by Side Refrigerator
Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator vs MarQ by Flipkart 584MS025MQSD 584 L Side by Side Refrigerator
Midea MDRS704FGF46 560 L Side by Side Refrigerator vs Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














