





Samsung Bespoke RT56HG7A61SL 530 L 1 Star Double Door Refrigerator
$830.53 • View Prices • By Samsung
Samsung Bespoke RT56HG7A61SL 530 L 1 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $830.53.
- Share
$830.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 530 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 1 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
Samsung Bespoke RT56HG7A61SL 530 L 1 Star Double Door Refriger… Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 530 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 1 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Samsung |
| Model | Bespoke RT56HG7A61SL |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 86 kg |
| Height | 185 cm |
| Width | 79 cm |
| Depth | 72.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Door Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, Top LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 530 L, Refrigerator 404 L, Freezer 126 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings App |
| Additional Smart Features | SmartThings AI Energy Mode, SmartThings Lighting |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | 5 in 1 Convertible mode, Fresh Room, Active Fresh Filter+, Easy Slide Shelf |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 306 W |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung Bespoke RT56HG7A61SL 530 L 1 Star Double Door Refriger… Price History
You can check the price history of Samsung Bespoke RT56HG7A61SL 530 L 1 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $79,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Xiaomi 16 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus

Samsung Galaxy A17 4G (6GB + 128GB) vs Samsung Galaxy A26 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















