




Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator
$234.98 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $234.98.
- Share
$234.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 228 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm, Door Lock
- Removable Gasket
Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 228 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm, Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | RFF265C |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 51.5 kg |
| Height | 146.7 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 65.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Flush Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 228 L |
| Compressor | Pro Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | NeoFrost Dual Cooling |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card, Ice Cube Tray, Egg Tray |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $22,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Voltas Beko RFF265C 228 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT28C3922S9 236 L 2 Star Double Door Refrigerator
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 FE vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














