


Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only
$61.78 • View Prices • By Onida
Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only price in United States starts from $61.78.
- Share
$61.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washer Only
- Semi Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- No Digital Display
- Plastic Tub
- 1 Year on Product, 6 Years on Motor
Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only Specs
- Washer Only
- Semi Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- No Digital Display
- Plastic Tub
- 1 Year on Product, 6 Years on Motor
General
| Brand | Onida |
| Model | W70W |
| Type | Washer Only |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Panel Display | No Digital Display |
| Sales Package | Water Inlet Hose, Water Inlet Hose Connector, Drain Pipe, Drain Pipe Clip |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 12 kg |
| Height | 89 cm |
| Width | 49 cm |
| Depth | 46 cm |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 780 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Power Features
| Power Consumption | 270 W |
Features
| Inverter Technology | Semi Automatic Top Load |
Warranty
| Warranty | 1 Year on Product, 6 Years on Motor |
| Warranty Type | Technician Visit |
Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only Price History
You can check the price history of Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only below. The current price is $5,912. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only vs Voltas Beko WST75UC 7.5 kg Semi Automatic Washer only
Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only vs MarQ by Flipkart MQVWA90NNNNEW 9 kg Semi Automatic Washer only
Onida W70W 7Kg Semi Automatic Washer Only vs Inno-Q 85-WASH-WB 8.5 Kg Semi Automatic Washer Only
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Red Magic 11 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












