



Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator
$1,169.98 • View Prices • By Samsung
Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $1,169.98.
- Share
$1,169.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- 633 L Capacity
- Internal (Simple UX LED) Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- 633 L Capacity
- Internal (Simple UX LED) Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | Samsung |
| Model | RS78CG8543B1 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Internal (Simple UX LED) Display |
Design and Body
| Weight | 108 kg |
| Height | 178 cm |
| Width | 91.2 cm |
| Depth | 71.6 cm |
| Handle Type | Recess handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 633 L, Refrigerator 409 L, Freezer 224 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings App |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | No |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator |
| Water Dispenser | Yes |
| Ice Dispenser | Yes |
| Doors Count | 2 |
| Indicator Light | Top LED |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Convertible 5-in-1, Non Plumbing Ice & Water Dispenser, Indoor Ice Maker |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $111,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Panasonic Double Door Refrigerators Price List190L Refrigerators Price List in IndiaHaier Single Door Refrigerators Price ListVoltas Deep Freezer Price ListSamsung Refrigerators Price ListSamsung Refrigerators Between ₹1 Lakh and ₹1.20 LakhMediatek Dimensity 8500 Ultra Mobile PhonesMobile Phones With Qualcomm CPU
Compared With

Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator vs Samsung RS78CG8543SL 633 L Side by Side Refrigerator
Samsung RS78CG8543B1 633 L Side by Side Refrigerator vs Samsung RS78CG8543S9 633 L Side by Side Refrigerator
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 17 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Red Magic 11 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













